Kraniosakrální terapie
Kraniosakrální přístupy (např. kraniosakrální osteopatie, biodynamika, apod.), lidově souhrnně označované jako kraniosakrální (cranium - lebka, sacrum - kost křížová) terapie, jsou jemnou, neinvazivní formou dotykové terapie, která se zaměřuje na podporu celostního zdraví skrze práci s tzv. kraniosakrálním systémem a jeho rytmy. Terapeut během sezení používá lehký dotek k posouzení a jemnému ovlivnění rytmických pohybů a napětí v těle, které souvisejí s fluktuací mozkomíšního moku, motilitou orgánů, biomechanikou kostí, apod. Cílem ošetření je (či může být) např. uvolnění blokád, nastavení optimálního napětí ve tkáních a nervovém systému, obnovení rovnováhy v těle a podpora jeho přirozené regenerační schopnosti. Pomocí kraniosakrálních přístupů je možné pracovat s tématy jak fyzickými, tak psychickými, emočními, apod.
Jsem členkou České kraniosakrální asociace a své vzdělání si stále rozšiřuji formou nadstavbových kurzů a supervizí.
Historie kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie má své kořeny v osteopatii, kterou na konci 19. století založil americký lékař Dr. Andrew Taylor Still. Still vyvinul osteopatii jako holistický přístup ke zdraví, který se zaměřuje na rovnováhu tělesných struktur a jejich vliv na celkové zdraví. Na začátku 20. století jeden z jeho studentů, Dr. William Sutherland, přišel s revolučním objevem, že kosti lebky nejsou pevně srostlé, jak se do té doby věřilo, ale že mají jemnou, přirozenou pohyblivost. Tento objev vedl Sutherlanda k vývoji kraniální osteopatie, zaměřené na práci s touto jemnou pohyblivostí a jejím vlivem na zdraví.
Během několika následujících desetiletí Sutherland rozvíjel svou metodu a zkoumal, jak pohyby kostí lebky ovlivňují mozkomíšní mok, nervový systém a celkové zdraví člověka. Jeho práce se postupně stala základem pro novou terapeutickou praxi, která však zůstávala relativně neznámá až do 70. let 20. století. V této době Dr. John Upledger, americký osteopat a lékař, narazil na Sutherlandovy objevy a během svých vlastních chirurgických zákroků zaznamenal jemné rytmické pohyby, které nebyly vysvětlitelné tehdy známými fyziologickými procesy.
Dr. Upledger se rozhodl tyto pohyby hlouběji zkoumat a na základě svých poznatků vytvořil koncept kraniosakrální terapie, který spojoval práci s kraniosakrálním systémem s podporou přirozených léčebných schopností těla. V roce 1983 založil Upledger Institute na Floridě, kde začal školit terapeuty v této metodě. Kraniosakrální terapie se stále dynamicky vyvíjí a je obohacována o nové techniky a přístupy. Při hlubším zájmu o historii kraniosakrální terapie doporučuji stránky České kraniosakrální asociace.
Jak probíhá kraniosakrální ošetření
V úvodním rozhovoru si promluvíme o Vaší anamnéze a záměru, se kterým přicházíte. Pomocí kraniosakrálních přístupů je možné pracovat s tématy jak fyzickými, tak psychickými, emočními, apod. Na kraniosakrální praxi je krásné to, že vůbec nemusíte přicházet jen proto "řešit nějaký problém", ale stejně tak dobře můžeme pracovat i na posílení Vašich zdrojů a toho, co funguje. Samotné ošetření probíhá v oblečení, obvykle vleže na masážním lehátku. Při kraniosakrální praxi pracujeme skrz dotyk, který je ale, na rozdíl např. od masáže, spíše statický. Důraz je kladen na bezpečí a kompetence klienta, kdy jste průběžně informováni a orientováni v pohybech a vjemech praktikanta, zároveň kdykoli můžete sami poskytovat zpětnou vazbu. Ošetření obvykle nemá předem daný rámec, ale zvolené techniky se odvíjí od Vašich aktuálních potřeb a záměru. Každé ošetření je unikátní, stejně tak jako vjemy, které při něm můžete ve svém těle pozorovat - každé takové setkání je tak možné vnímat i jako objevitelskou výpravu do svého vnitřního prostoru:-). Na závěr ošetření praktikant podporuje ideální zaintegrování proběhlých změn ve Vašem těle. V závěrečném rozhovoru je pak možné proběhlé procesy zreflektovat, na cokoli se zeptat a usadit se ze stavu hluboké relaxace zpět do běžného fungování.
Kraniosakrální ošetření a integrace změn mohou doznívat ještě několik dní. Dopřejte si po ošetření klidnější režim, relaxační aktivitu, která je Vám příjemná. V den ošetření je doporučeno nepít alkohol a vyhnout se po ošetření větší fyzické a psychické zátěži.
Breath of Life, You are the greatest Healer,
All life and health comes from You.
Without Your blessing and Your grace,
There is nothing I can do.
Give skill to my hand,
Clear vision to my mind,
Kindness and sympathy to my heart.
Give me singleness of purpose,
Strength to lift at least a part of the burden of my suffering fellowmen,
And a true realization of the rare privilege that is mine.
Take from my heart all guile and worldliness,
That with the simple faith of a child
I may rely on You.