Co nám může přinést pevné zavinutí a jak vlastně funguje aneb mechanoreceptory v akci
V rámci svých služeb nabízím i pevné zavinutí. Fotografie podivné "zamumiované" osoby je většinou to první, co lidi v mé galerii zaujme. Proč to ale všechno podstupovat, jak to funguje a co nám může pevné zavinutí přinést?
Před lety se do České republiky dostala praxe využívání tradičních mexických šátků rebozo pro podporu žen v těhotenství, při porodu i po něm. Spolu s ním přišla i tradice tzv. rituálu Zavírání kostí sloužícího k poporodní integraci a obnově ženy, obnovení emocionální rovnováhy, "uzavření" jejího těla a duše po porodu atd. Mexická reboza jsou pro techniku zavinutí skvělá, příjemná na dotek a z přírodních materiálů, pevná, ale pružná, poskytující tělu maximální oporu.
Pevné zavinutí však není třeba halit jen do mystického rituálního oparu, který může mnoho lidí zbytečně odradit, pojďme se na něj podívat blíže, jak to vlastně funguje a co může tato technika přinést komukoli, nejen ženám po porodu. Pro snazší orientaci popisuji pohled na zavinutí z několika různých rovin, v reálu jsou však tyto roviny vždy propojené a působí zároveň.
Mechanoreceptory v akci aneb rovina fyzická
Na začátku se pojďme usadit do hmoty. Co se děje při pevném zavinutí v těle a jak tento proces ovlivňuje probíhající fyziologické procesy? Pevné zavinutí působí na naše tělo na principu rovnoměrného rozložení tlaku, odborně nazývaného hluboký dotykový tlak (Deep Touch Pressure, DTP). Působení tohoto tlaku stimuluje specializované receptory v naší kůži a kloubech, tzv. mechanoreceptory (např. receptory Paciniho tělíska, Merkelovy disky). Tyto receptory reagují na změny v tlaku a přenášejí signály do centrálního nervového systému. Signály o tlaku jsou dále předávány do thalamu a následně do limbického systému, který řídí emocionální reakce. Tyto signály vedou k uvolnění neurochemických látek, jako je serotonin, což je neurotransmiter spojený s pocitem klidu a pohody. Zároveň dochází k aktivaci parasympatiku. To je část autonomního nervového systému, která je zodpovědná za "odpočinek a trávení". Dochází ke snížení produkce stresového hormonu kortizolu, snížení srdeční frekvence, zpomalení dýchání, snížení krevního tlaku, uvolnění svalového napětí a spuštění regeneračních mechanismů. Tento stav se nazývá parasympatická dominance, a je opakem sympatického nervového systému, který se aktivuje při stresu nebo hrozbě (tzv. reakce "boj nebo útěk").
Rovina pocitová
Subjektivně obvykle lidé většinou pociťují stav hluboké relaxace, hlubokého fyzického uvolnění až "roztečení", osvobozující pocit uvolnění se do pevných hranic. Ošetření pak přináší větší pocit uzemnění, hluboký dotykový tlak přináší podporuje větší propojenost a citlivost k vlastnímu tělu, přináší větší vědomí a citlivost do tkání.
Rovina spirituální a záměrová
Během zavinutí dochází k hlubokému uvolnění, relaxaci, navození meditačních stavů. Mysl na určité úrovni vstupuje do jiného časoprostoru, do "bodu nula", kde je prostor prázdný a přece naplněný, kde je prostor pro změnu a přerod do nové formy – jako symbolická kukla, ze které se zrodí z housenky motýl. Zavinutí tak může být prožito i např. jako svého druhu přechodový rituál, pro lepší a hlubší integraci změn ve Vašem životě, nebo si do něj můžete třeba přinést vlastní záměr pro to, co byste rádi ve svém životě posílili, podpořili apod.
Tento výčet ani zdaleka není a nemůže být kompletní, poskytuje jen stručný nástin toho, k čemu může tato technika posloužit. V první řadě je to totiž pozvánka do prostoru pro Vaše vlastní objevování, k osahání, procítění a vyzkoušení na vlastní kůži (doslova😊) toho, co Vám osobně konkrétně tato technika může přinést.